Modern Finansal Yönetim Teknikleri

finansal yönetim

İster bir işadamı olun ister bir birey olun şimdi ve gelecekte finansmanınızı yönetmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Her şeyin maliyeti artmaya devam ediyor ve bu fiyat artış eğiliminin yakında duracağına dair bir işaret yok. Sonuç olarak, tüm işletmeler gelecek yılların istikrarını sağlamak için bir mali yönetim sistemi geliştirmelidir.

Bu sistem, söz konusu işletmelere, büyümeye devam etmeleri ve gerekli giderleri karşılayabilmesi için yeterli esneklik sağlamalıdır. Bir iş söz konusu olduğunda doğru şeylere para harcamasına öncelik verilmesi gerekir.

Maliyet azaltma önlemlerinin uygulanması zamanı geldiğinde, sonuçların akılda tutulması gerekiyor. Maliyetleri düşürmek için yapılan her şey bir kez ortak bir prosedür haline geldiğinde nihai sonuca varır. Bireylerin iş gücünden kesilmesinin mümkün olan en son çare olduğuna emin olmak için çalışma yapılmalıdır. İşgücüne dokunmadan kesilebilecek masraflar vardır.

Özel sektördeki bireyler ise kredi alabilmek için maliyelerini yönetmek zorundalar. Bir kişinin kredi puanı hayatlarının her olası yönünü etkileyebilir. Günümüzde çoğu insanın finansal geleceğini etkileyen en büyük mesele, yüksek faizli kredi kartlarının düzenli kullanılmasıdır. Birçok perakende kuruluşu, müşterilerine kredi kartlarını düzenli olarak basmaya çalışır. Bu kartlar, yalnızca tamamlandıktan kısa bir süre sonra ödenebilecek küçük alımlar için kullanılmalıdır.

Mali yönetim, harcamanın öne geçmenin anahtarı olarak gördüğü bir dünyada meydan okumadır. Gelecekte ödeme gücüne sahip olmak isterseniz, en üst seviyede tedbir almalısınız. Etkili bir bütçe oluşturduktan sonra, finans ile ilgili endişeleriniz geçmişte kalabilir.

İşletmeler İçin Finansal Yönetimde Mali İşlevin Rolü

Kurumlarda Mali İşlev

Şirketlerin kârlarına, varlık değerlerine, borçlarına ve diğer önlemlere atıfta bulunarak mali açıdan neler yaptıklarını sıklıkla okuruz. Bir dahaki sefer bu önlemleri okuduğunuzda, bu performans göstergelerini etkinleştiren insanlar hakkında düşünün; bunlar şirketlerin finans ve hazine fonksiyonlarıdır.

Finans fonksiyonları; vergi hesaplamaları, sosyal güvenlik ödemeleri, bordro, alacakların yönetimi ve borçtan da sorumludur ve ayrıca döviz kuru yönetimiyle de uğraşır ve bu riskten korunma anlamına gelir. Küreselleşme olgusunun yerleşmeye başlaması ise gerek duyulduğunda birçok şirketin pek çok para biriminde aktif olarak işlem yapmasına yol açtı.

Dış Mali İşlevler

Finans departmanının işlevleri genel olarak dış ve iç mali yönetim şeklinde ikiye ayrılabilir. Harici fonksiyon, tedarikçilerin ve şirketlerle iş yapan diğer paydaşların ödemeyle ilgili tüm faaliyet yelpazesini kapsar.

Buna ek olarak, finans fonksiyonu ayrıca alacakları da takip eder, müşterilere ve kurumsal para karşılığında sunulan hizmetler için borçlu müşterilere uymaları anlamına gelir. Bunun dışında, finans fonksiyonu, her ayın veya çeyreğin (ülkenin yürürlükteki yasalarına bağlı olarak) çalışanların sosyal güvenlik ödemelerini de yönetir. Ayrıca, finans fonksiyonu,  tahakkuk eden vergilerin devlet kurumlarına ödenmesinden de sorumludur.

İç Mali İşlevler

Finans departmanının dahili işlevlerinden birisi, bordro işlemleri ve çalışanların ücretlerinin zamanında ödenmesinin sağlanmasıdır. Aslında, bordro belki de finans departmanının çalışanlarla en çok görünür olan yüzüdür.

Ayrıca, finans departmanının iç işlevleri, seyahat, yemek ve konaklama, şehir içi ulaşımı, ikramiyeleri ve çalışanların diğer tüm alacakları nedeniyle onlara yapılacak geri ödeme işlemlerini de kapsar.

Sonuç itibarı ile finans departmanı, sistemin içindeki para ve ticaret akışlarını koruyan bir pompaya benzemektedir. Gerçekten de, finans fonksiyonu bir destek fonksiyonu olmasına rağmen, tekerleri yağlandıran ve organizasyonun hareket etmesini sağlayan makinedeki hayati dişlilerdir. Bazı insanlar ise şirketteki finans fonksiyonunu, sessizce ve özenle çalışmalarını sürdüren karıncalar olarak adlandırmayı sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir