Bütçenizde Tasarruf İçin İpuçları

Gerçek İhtiyaçları Belirle

Bugün, çoğu insan her şeyi bir ihtiyaç haline getiriyor. Aslında istediğiniz şeylerin çoğuna ihtiyacınız yoktur ve bu, hane bütçenizin her ay yetersiz kalmasının temel nedeni olabilir.

Yüksek çözünürlüklü bir ev içi eğlence sistemine ihtiyacınız yoktur, ayrıca evinizde en yüksek hızda Wi-Fi’ye ihtiyacınız yoktur, ayrıca akıllı bir eve de ihtiyacınız yoktur. Paranızı harcadığınız şeylere baktığınız zaman, gerçekten ne kadar boşa harcanmış olduğuna şaşıracaksınız. Bütçeniz çalışmıyorsa, ihtiyaçlara karşı uzun ve zorlu bir şekilde bakma zamanı gelmiştir. O zaman, sizin ve ailenizin bazı isteklerine hayır demenin zamanı gelmiş demektir.

İhtiyaçları Anlamak İsteyenler için Basit Adımlar

Pek çok ülkede yaşam standardı büyümeye devam ederken, aynı zamanda ihtiyaçlara dair yanlış algılarımızı da derinleştiriyoruz. Bir şeye nasıl baktığınıza bağlı olarak, bu iyi bir şey ya da kötü bir şey olabilir.

Çoğunlukla, teknolojideki ilerlemeler iyi bir şeydir. Yenilikçilik, en büyük sorunlarımızdan bazılarına yeni ürünler ve çözümler getiriyor. İnovasyon ayrıca, ürünlerin maliyetinin zaman içinde azalmasına da imkan verir.

Mikrodalga çok ucuza mal olmakla kalmaz, aynı zamanda daha küçüktür. Ailem hala satın aldıkları ilk mikrodalgaya sahipler.

İnovasyonun kötü tarafı da var. İnovasyon, öğelerin daha az parayla kitlesel üretilmesine izin verir, bu sayede artık daha fazla kişi söz konusu öğeye sahip olmayı göze alabilir. Ben sadece belirli insanların belirli eşyalara sahip olmayı hak ettiğini söylemeye çalışmıyorum. İhtiyaçlar arasındaki hatların kolayca bulanıklaştığını söylüyorum.

Gerçek bir ihtiyaç, hayatta kalmak için gereken bir şeydir. Barınma, yiyecek ve su..vb. düşünün. Öte yandan gerçek olmayan ihtiyaçlar, istemiş olduğunuz ama hayatta kalmak için sahip olmak zorunda olmadığınız şeylerdir. Özel tasarım kıyafetleri veya spor arabaları düşünün.

Bir ev bir ihtiyaç olsa da, lüks bir ev ihtiyaç değildir. Araba bile herkesi için ihtiyaç değil sadece bir istektir.  Çünkü onlar iş veya özel yaşamlarında toplu taşıma, yürüyüş veya bisiklete binme seçeneklerini de kullanabilirler.

Bunu bir adım daha ileriye götürürseniz, bir araca ihtiyaç duyulduğu bir yerde yaşıyorsanız, toplu taşıma araçları olmadığı için, son model bir araca ihtiyaç olduğu anlamına gelmez. Yepyeni bir dört çeker jip yerine birkaç yaşında olan kullanılmış bir arabayla da ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

15 yıl önce hiç kimse bir cep telefonunu ihtiyaç olarak görmüyordu. Bu sadece şeyler ile ilgili algılarının zamanla nasıl değiştiğini gösterir.

Neye İhtiyacınız Olduğuna Nasıl Karar Verirsiniz?

Sizin ihtiyaçlarınız ve istekleriniz bulanık mı? Gerçekten bir şeyin bir ihtiyaç olup olmadığına nasıl karar veriyorsunuz?

İşte kısa bir strateji listesi:

  • İhtiyaç ve istek kavramlarının temel tanımlarını hatırlayın: Bir ihtiyaç hayatta kalmak için gerçekten ihtiyacın olan bir şeydir. İstek ise, sahip olmayı arzuladığın bir şeydir.
  • Önceliklerin bir listesini tut: Paranızı bu önceliklere harcayın ve hayatınıza değer katmayan şeylere para harcamaktan kaçının.
  • Kendinize sorular sorun: Bir şey satın almadan önce, durun ve kendinize o şeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize sorun. Ya da bunun yerine satın alabileceğiniz daha az pahalı alternatifler olup olmadığını araştırın.

Bu maddeleri okuduktan sonra, paranızı eğlenceli bir şekilde harcayamayacağınızı düşünebilirsiniz. Gerçekte durum bu değildir. Sadece her şeyi nasıl dengeleyeceğini öğrenmelisin. Sizin için en önemli olanların bir listesini yapın. Daha sonra bu alanlarda araştırma yapmak için biraz daha fazla zaman harcamaktan çekinmeyin.

Toplum olarak, ihtiyaçlar ve istekler arasındaki çizgileribulanıklaştırdık. Bu, acil durumlar için ya da emeklilik için para biriktirememenintemel sebebidir.

Tam da bu noktada davranışsal finans konusundaki bilgilerinizi adresindeki http://www.finansprogram.com/category/davranissal-finans site benzeri kaynaklardan geliştirerek bu konudaki bilincinizi daha da artırabilirsiniz.

Tasarruf Gereken Harcama Kalemlerini Belirle

Her gün şirket kafeteryasından öğle yemeği yiyor musunuz? Her hafta sonu sinemaya mı gidiyorsunuz yoksa arkadaşlarınızla mı takılıyorsunuz? Evet, her seferinde bir yemeğin tadını çıkarma hakkına sahipsiniz ve herkesin eğlenceli şeyler yapması gerekiyor, ancak gittiğiniz restoranlar da dâhil olmak üzere eğlencenizin size maliyeti nedir?

Aylık harcamalarınızı harcama kalemlerine ayırarak detaylıbir şekilde hesaplayın ve tasarruf yapabileceğiniz kalemleri belirleyin. Örneğin,her gün öğle yemeği için en sevdiğiniz restorana gitmek yerinize öğleyemeğinizi evden götürmeye, kahvenizi de evde yapmaya bir seyahat kupasında taşımayabaşlayın.

Borçlarını Konsolide Et

Bir seçenek olarak gerektiğinde borçlarınızı konsolide etmeyi de düşünebilirsiniz. Öncelikle, kredi raporunuzu inceleyin ve artık ihtiyacınız olmayan tüm kredi hesaplarını kapatın. Bu hesaplar nedeniyle borcunuz var ve kredi söz konusu olduğunda disiplinsiz olamazsanız, kendinizi sınırlandırmak en iyisidir.

Her şey kapandığında borcunuzu konsolide etmek için sadece aylık olarak daha düşük bir ödeme yapmanız gerekir. Bu süreçten geçerken dikkatli olun. Sonsuza dek sürecek yüksek bir faiz oranıyla borç konsolidasyon kredisi almak istemezsiniz. Bunun yerine, aylık ek yük için gereken her şeyi birleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir